Medium Tube Fiber Laser - 2 Chuck (200 Series Tube Fiber)
CNC Tube Fiber Laser Cutter – Medium Duty
High-speed CNC tube laser designed for efficient medium-duty production. Handles a wide range of tube sizes with improved material yield and optional zero tailing capability.
Key Features:
- Cuts round, square & structural tube
- 2-chuck system with optional zero waste
- Reduced tailing for better yield
- TubePro software with 3D nesting
- 1.5kW, 3kW & 6kW options
⚡ Get 10% Off Laser Materials… Forever!⚡
Automatically applied to your account with every Koenig Machine purchase. Explore our material range
Specifications
| Laser Power | 1.5kW, 3kW, 6kW |
| Tube Length | 200S-6, up to 6.5m tube length 200S-9, up to 9.5m tube length |
| Minimum Waste Stock Length | 100mm – back chuck clamping only Optional: 0mm with precision chuck, includes a higher duty mechanical design |
| Clamp Diameter | 240: 20–240mm standard | 280: 20–280mm standard |
| Tube Weight Capacity | 240: 400kg | 280: 800kg |
| Outfeed Table | Sloped ~1m fixed outfeed table Optional: 2m offload sliding table with servo control |
| Machine Size | 200S-6, 9435mm × 2800mm × 2380mm 200S-9, 12435mm × 2800mm × 2380mm |
| Machine Options | Infeed semi-automated loading – automated loading of placed stock (4.5–9.5m) |
| Laser Source Type | MAX, Raycus |
| Laser Head Type | Automatic focusing laser head with “3D” fine tip Raytools BM06K with BOCI BLT 3 Series automatic focusing laser head with “3D” fine tip |
| Cooling Type | Industrial water cooling – S&A water chiller |
| Chuck Speed | Rotational: 100rpm | Linear: 100m/min (speeds affected by loaded weight) |
| Acceleration | 1G |
| Laser Output Control | 0–100% set by software |
| Drive Method | TBI ball screw drive, Yaskawa servo motor control with Hiwin guide rails |
| Positioning Accuracy | 0.05mm/m |
| Re-Positioning Accuracy | 0.03mm |
| Minimum Line Width | 0.1mm |
| Controlling Software | TubePro Control software with TubesT for 3D tube design, import and nesting |
| Graphic Format Supported | 3D: IGS, SAT, JHB 2D: DXF |
| Compatible Software | Common 2D and 3D CAD programs, Lantek ERP and more |
| Color Separation | Yes (imports colours to control cutting layers) |
| Auxiliary Equipment | Exhaust fan, industrial water-cooling unit |
| Power Supply | Machine: 1.5kW = 415V 50Hz 32amp 3kW = 415V 50Hz 50amp 6kW = 415V 50Hz 63amp |
| Gas Regulation | Software controlled electronic low-pressure O2 regulator (for fine adjustment at low pressure) and high pressure N2 and compressed air electronic regulator (high pressure cutting) |
| Gas Specification | O2 (mild steel and copper cutting) – 4 pack min Min 99.7% purity – 10m3/h maximum flow rate – 10bar max pressure N2 (stainless, aluminium, brass and thin mild steel cutting) – 9 pack min Min 99.9% purity – 40m3/h maximum flow rate – 24bar max pressure Compressed air (stainless, aluminium, brass and thin mild steel cutting) See our 20DHy-20Bar compressor option |
| Working Environment | Temperature: 0–45°C, Humidity 5–95% (No Condensate Water) |
Brochure
Koenig Machinery 200 Series Tube Fiber
Set up and training does depend on your machine type and location. Depending on your own skill set and
ability to absorb our training material we have several options for you.
You can have one of our highly trained technicians to install your machine at your premises Australia wide.
However, if you’re rural and want to look at setting up the machine yourself, we have videos and guides to assist
you with the installation process.

