Extra Heavy Tube Fiber Laser - 4 Chuck (400 Series Tube Fiber)
CNC Tube Fiber Laser Cutter – Extra Heavy Duty
Industrial-grade tube laser built for large structural profiles and heavy-wall materials. Multi-chuck system supports long, heavy tubes with zero waste cutting and maximum stability.
Key Features:
- Cuts large round, square & structural tube
- 4-chuck system for heavy-duty stability
- Zero tailing for maximum material yield
- TubePro software with 3D nesting
- Available from 6kW up to 30kW laser power
⚡ Get 10% Off Laser Materials… Forever!⚡
Automatically applied to your account with every Koenig Machine purchase. Explore our material range
Specifications
| Laser Power | 6kW, 12kW, 20kW, 30kW |
| Tube Length | 400S-6, up to 6.5m tube length 400S-9, up to 9.5m tube length 400S-12, up to 12.5m tube length |
| Minimum Waste Stock Length | ZERO mm |
| Clamp Diameter | 360: 30–350mm standard | 520: 40–500mm standard |
| Tube Weight Capacity | 360: 1200kg | 520: 2000kg |
| Outfeed Table | 40ft 1m offload tables with servo control and 4x receiving cradles |
| Machine Size | 360S-12, L16800mm x W7800mm x H3600mm 520S-12, L19800mm x W7800mm x H3600mm |
| Machine Options | Infeed semi-automated loading of placed stock (6.5–12.5m) Outfeed semi-automated unloading of parts (6.5–12.5m) |
| Laser Source Type | MAX, Raycus |
| Laser Head Type | BOCI BLT-4 Series Optional: BOCI BLT-5H Series bevel cutting head |
| Cooling Type | Industrial water cooling – S&A water chiller |
| Chuck Speed | Rotational: 360 chuck is 60rpm | 520 chuck is 18rpm Linear: 360 chuck is 60m/min | 520 chuck is 60m/min NB. Speeds are affected by loaded weight |
| Acceleration | 0.5G |
| Laser Output Control | 0–100% set by software |
| Drive Method | TBI ball screw drive, Yaskawa servo motor control with Hiwin guide rails |
| Positioning Accuracy | 0.05mm/m |
| Re-Positioning Accuracy | 0.15mm |
| Minimum Line Width | 0.1mm |
| Controlling Software | Common 2D and 3D CAD programs, Lantek ERP and more |
| Graphic Format Supported | 3D: IGS, SAT, JHB 2D: DXF |
| Compatible Software | Illustrator, Photoshop, CorelDraw, AutoCAD, SolidWorks, MasterCam, Type3, Wentai etc. |
| Color Separation | Yes (imports colours to control cutting layers) |
| Auxiliary Equipment | Exhaust fan, industrial water-cooling unit |
| Power Supply | Machine: 6kW = 415V 50Hz 63A 12kW = 415V 50Hz 100A 20kW = 415V 50Hz 130A 30kW = 415V 50Hz 200A |
| Gas Regulation | Software controlled electronic low pressure O2 regulator (for fine adjustment at LP) and high pressure N2 and compressed air electronic regulator (HP cutting) |
| Gas Specification | O2 (mild steel and copper cutting) – 4 pack min Min 99.7% purity – 10m3/h maximum flow rate – 10bar max pressure N2 (stainless, aluminium, brass and thin mild steel cutting) – 9 pack min Min 99.9% purity – 40m3/h maximum flow rate – 24bar max pressure Compressed air (stainless, aluminium, brass and thin mild steel cutting) See our 20DHy-20Bar compressor option |
| Working Environment | Temperature: 0–45°C, Humidity 5–95% (No Condensate Water) |
Brochure
Koenig Machinery 400 Series Tube Fiber
Set up and training does depend on your machine type and location. Depending on your own skill set and
ability to absorb our training material we have several options for you.
You can have one of our highly trained technicians to install your machine at your premises Australia wide.
However, if you’re rural and want to look at setting up the machine yourself, we have videos and guides to assist
you with the installation process.

