Heavy Tube Fiber Laser - 3 Chuck (300 Series Tube Fiber)
CNC Tube Fiber Laser Cutter – Heavy Duty
High-performance tube laser with 3-chuck system for stable cutting of longer and heavier tubes. Designed for production environments requiring accuracy, speed and minimal material waste.
Key Features:
- Price includes 3kW laser power, 6m infeed and 6m outfeed
- Cuts round, square & structural tube
- 3-chuck system for long tube stability
- Zero tailing = less waste
- TubePro software with 3D nesting
- 3kW, 6kW & 12kW options
⚡ Get 10% Off Laser Materials… Forever!⚡
Automatically applied to your account with every Koenig Machine purchase. Explore our material range
Specifications
| Laser Power | 3kW, 6kW and 12kW |
| Tube Length | 300S-6, up to 6.5m tube length 300S-9, up to 9.5m tube length 300S-12, up to 12.5m tube length |
| Minimum Waste Stock Length | ZERO mm |
| Clamp Diameter | 240: 20-240mm standard | 280: 20-280mm standard | 360: 30-350mm standard |
| Tube Weight Capacity | 240: 400kg | 280: 800kg | 360: 1200kg |
| Outfeed Table | 30ft 1m offload tables with servo control Optional: Offload cradles |
| Machine Size | 300S-6, L16800mm x W7800mm x H3600mm 300S-9, L19800mm x W7800mm x H3600mm 300S-12, L22800mm x W7800mm x H3600mm |
| Machine Options | Infeed semi-automated loading of placed stock (4.5-12.5m) Outfeed semi-automated unloading of parts (4.5-12.5m) |
| Laser Source Type | MAX, Raycus |
| Laser Head Type | BOCI BLT-4 Series Optional: BOCI BLT-5H Series bevel cutting head |
| Cooling Type | Industrial water cooling – S&A water chiller |
| Chuck Speed | Rotational: 240 & 280 chuck is 100rpm | 360 chuck is 60rpm Linear: 240 & 280 chuck is 100m/min | 360 chuck is 60m/min NB. Speeds are affected by loaded weight |
| Acceleration | 240 & 280 chuck is 1G | 360 chuck is 0.5G |
| Laser Output Control | 0-100% set by software |
| Drive Method | TBI ball screw drive, Yaskawa servo motor control with Hiwin guide rails |
| Positioning Accuracy | 0.05mm/m |
| Re-Positioning Accuracy | 0.03mm |
| Minimum Line Width | 0.1mm |
| Controlling Software | TubePro Control software with TubesT for 3D tube design, import and nesting |
| Graphic Format Supported | 3D: IGS, SAT, JHB 2D: DXF |
| Compatible Software | Common 2D and 3D CAD programs, Lantek ERP and more |
| Color Separation | Yes (imports colours to control cutting layers) |
| Auxiliary Equipment | Exhaust fan, industrial water-cooling unit |
| Power Supply | Machine: 3kW = 415V 50Hz 50amp 6kW = 415V 50Hz 63amp 12kW = 415V 50Hz 100amp |
| Gas Regulation | Software controlled electronic low pressure O2 regulator (for fine adjustment at LP) and high pressure N2 and compressed air electronic regulator (HP cutting) |
| Gas Specification | O2 (mild steel and copper cutting) – 4 pack min Min 99.7% purity – 10m3/h maximum flow rate – 10bar max pressure N2 (stainless, aluminium, brass and thin mild steel cutting) – 9 pack min Min 99.9% purity – 40m3/h maximum flow rate – 24bar max pressure Compressed air (stainless, aluminium, brass and thin mild steel cutting) See our 20DHy-20Bar compressor option |
| Working Environment | Temperature: 0-45C, Humidity 5-95% (No Condensate Water) |
Brochure
Koenig Machinery 300 Series Tube Fiber
Set up and training does depend on your machine type and location. Depending on your own skill set and
ability to absorb our training material we have several options for you.
You can have one of our highly trained technicians to install your machine at your premises Australia wide.
However, if you’re rural and want to look at setting up the machine yourself, we have videos and guides to assist
you with the installation process.

