WADG-10T/500-AU CNC Electric Press Brake
Compact CNC electric press brake designed for precision bending in small workshops, prototyping and education. The 10T model features a servo-electric drive for clean, consistent results without hydraulics. The Cybelec CT8 control manages Y, X and R axis backgauge positioning, with manual side adjustment of the two backstops.
⚡ Get 10% Off Laser Materials… Forever!⚡
Automatically applied to your account with every Koenig Machine purchase. Explore our material range
Specifications
| Technical Parameters | Specification |
|---|---|
| Bending Force | 10T |
| Bending Length | 500 mm |
| Approaching Speed | 180 mm/s |
| Working Speed | 0.15 – 30 mm/s |
| Return Speed | 180 mm/s |
| X-Axis Stroke | 200 mm |
| X-Axis Speed | 400 mm/s |
| R-Axis Stroke | 80 mm |
| R-Axis Speed | 200 mm/s |
| Distance Between Columns | 510 mm |
| Throat Depth | 200 mm |
| Stroke | 150 mm |
| Open Height | 420 mm |
| Main Motor | 6 kW |
| Machine Weight | 1.2 Ton |
| Overall Dimensions | 640 × 980 × 1250 mm |
| Components | Brand / Details |
| Main Servo Motor | Italy Physis |
| Rear Stopper Linear Guide | HIWIN |
| Rear Stopper Ball Screw | HIWIN |
| Heavy Duty Ball Screw | Germany IF |
| Electrical Components | Schneider |
| Bearing | Japan NACHI |
| CNC System | Cybelec |
| Timing Belt | Italy MACO |
| Equipment Working Environment | Parameters |
| Power Requirements | Three-phase four-wire system, 380V, 50Hz |
| Maximum Temperature | 40°C |
| Minimum Temperature | -5°C |
| Relative Humidity | 55–85% |
| Machine Noise Measurement | LPA ≤82 dB(A), LWA ≤94 dB(A) |
| Machine Standards | GB 17120-2012 / GB/T 34376-2017 / Q/320585 DTM 01-2017 |
Brochure
Koenig Machinery Electric WADG 10T500 AU
Set up and training does depend on your machine type and location. Depending on your own skill set and
ability to absorb our training material we have several options for you.
You can have one of our highly trained technicians to install your machine at your premises Australia wide.
However, if you’re rural and want to look at setting up the machine yourself, we have videos and guides to assist
you with the installation process.

