WADG-12T/600-AU CNC Electric Press Brake
Versatile CNC electric press brake with increased capacity for light fabrication and job shop work. The 12T model delivers accurate, repeatable bends using a servo-electric system. Equipped with Cybelec CT8 control for Y, X and R axis backgauge positioning, plus manual side adjustment of the two backstops.
⚡ Get 10% Off Laser Materials… Forever!⚡
Automatically applied to your account with every Koenig Machine purchase. Explore our material range
Specifications
| Technical Parameters | Specification |
|---|---|
| Bending Force | 12T |
| Bending Length | 600 mm |
| Approaching Speed | 180 mm/s |
| Working Speed | 0.15 – 30 mm/s |
| Return Speed | 180 mm/s |
| X-Axis Stroke | 200 mm |
| X-Axis Speed | 400 mm/s |
| R-Axis Stroke | 80 mm |
| R-Axis Speed | 200 mm/s |
| Distance Between Columns | 590 mm |
| Throat Depth | 200 mm |
| Stroke | 150 mm |
| Open Height | 420 mm |
| Main Motor | 8 kW |
| Machine Weight | 2.5 Ton |
| Overall Dimensions | 750 × 750 × 1830 mm |
| Components | Brand / Details |
| Main Servo Motor | Italy Physis |
| Rear Stopper Linear Guide | HIWIN |
| Rear Stopper Ball Screw | HIWIN |
| Heavy Duty Ball Screw | Germany IF |
| Electrical Components | Schneider |
| Bearing | Japan NACHI |
| CNC System | Cybelec |
| Timing Belt | Italy MACO |
| Equipment Working Environment | Parameters |
| Power Requirements | Three-phase four-wire system, 380V, 50Hz |
| Maximum Temperature | 40°C |
| Minimum Temperature | -5°C |
| Relative Humidity | 55–85% |
| Machine Noise Measurement | LPA ≤82 dB(A), LWA ≤94 dB(A) |
| Machine Standards | GB 17120-2012 / GB/T 34376-2017 / Q/320585 DTM 01-2017 |
Brochure
Koenig Machinery Electric WADG 12T600 AU
Set up and training does depend on your machine type and location. Depending on your own skill set and
ability to absorb our training material we have several options for you.
You can have one of our highly trained technicians to install your machine at your premises Australia wide.
However, if you’re rural and want to look at setting up the machine yourself, we have videos and guides to assist
you with the installation process.

