WADG-30T/1250-AU CNC Electric Press Brake
High-capacity CNC electric press brake for larger parts and increased throughput. The 30T model provides precision bending across a 1250mm working width using a servo-electric system. Includes Cybelec CT8 control for Y, X and R axis backgauge positioning, with manual side adjustment of the two backstops.
⚡ Get 10% Off Laser Materials… Forever!⚡
Automatically applied to your account with every Koenig Machine purchase. Explore our material range
Specifications
| Technical Parameters | Specification |
|---|---|
| Bending Force | 30T |
| Bending Length | 1250 mm |
| Approaching Speed | 250 mm/s |
| Working Speed | 0.15 – 30 mm/s |
| Return Speed | 250 mm/s |
| X-Axis Stroke | 400 mm |
| X-Axis Speed | 500 mm/s |
| R-Axis Stroke | 150 mm |
| R-Axis Speed | 200 mm/s |
| Distance Between Columns | 900 mm |
| Throat Depth | 250 mm |
| Stroke | 150 mm |
| Open Height | 420 mm |
| Main Motor | 20 kW |
| Machine Weight | 4.3 Ton |
| Overall Dimensions | 1460 × 1660 × 2470 mm |
| Components | Brand / Details |
| Main Servo Motor | EASY CAT |
| Rear Stopper Linear Guide | HIWIN |
| Rear Stopper Ball Screw | HIWIN |
| Heavy Duty Ball Screw | Germany IF |
| Electrical Components | Schneider |
| Bearing | Japan NACHI |
| CNC System | Cybelec |
| Timing Belt | Italy MACO |
| Equipment Working Environment | Parameters |
| Power Requirements | Three-phase four-wire system, 380V, 50Hz |
| Maximum Temperature | 40°C |
| Minimum Temperature | -5°C |
| Relative Humidity | 55–85% |
| Machine Noise Measurement | LPA ≤82 dB(A), LWA ≤94 dB(A) |
| Machine Standards | GB 17120-2012 / GB/T 34376-2017 / Q/320585 DTM 01-2017 |
Brochure
Koenig Machinery Electric WADG 30T1250
Set up and training does depend on your machine type and location. Depending on your own skill set and
ability to absorb our training material we have several options for you.
You can have one of our highly trained technicians to install your machine at your premises Australia wide.
However, if you’re rural and want to look at setting up the machine yourself, we have videos and guides to assist
you with the installation process.

