WADG-20T/800-AU CNC Electric Press Brake
Mid-range CNC electric press brake offering greater working width and bending capacity. The 20T model is ideal for small batch production and general fabrication. Features servo-electric drive and Cybelec CT8 control for Y, X and R axis backgauge positioning, with manual side adjustment of the two backstops.
⚡ Get 10% Off Laser Materials… Forever!⚡
Automatically applied to your account with every Koenig Machine purchase. Explore our material range
Specifications
| Technical Parameters | Specification |
|---|---|
| Bending Force | 20T |
| Bending Length | 800 mm |
| Approaching Speed | 250 mm/s |
| Working Speed | 0.15 – 30 mm/s |
| Return Speed | 250 mm/s |
| X-Axis Stroke | 400 mm |
| X-Axis Speed | 500 mm/s |
| R-Axis Stroke | 150 mm |
| R-Axis Speed | 200 mm/s |
| Distance Between Columns | 680 mm |
| Throat Depth | 250 mm |
| Stroke | 150 mm |
| Open Height | 420 mm |
| Main Motor | 15 kW |
| Machine Weight | 3.3 Ton |
| Overall Dimensions | 1200 × 1560 × 2450 mm |
| Components | Brand / Details |
| Main Servo Motor | EASY CAT |
| Rear Stopper Linear Guide | HIWIN |
| Rear Stopper Ball Screw | HIWIN |
| Heavy Duty Ball Screw | Germany IF |
| Electrical Components | Schneider |
| Bearing | Japan NACHI |
| CNC System | Cybelec |
| Timing Belt | Italy MACO |
| Equipment Working Environment | Parameters |
| Power Requirements | Three-phase four-wire system, 380V, 50Hz |
| Maximum Temperature | 40°C |
| Minimum Temperature | -5°C |
| Relative Humidity | 55–85% |
| Machine Noise Measurement | LPA ≤82 dB(A), LWA ≤94 dB(A) |
| Machine Standards | GB 17120-2012 / GB/T 34376-2017 / Q/320585 DTM 01-2017 |
Brochure
Koenig Machinery Electric WADG 20T800 AU
Set up and training does depend on your machine type and location. Depending on your own skill set and
ability to absorb our training material we have several options for you.
You can have one of our highly trained technicians to install your machine at your premises Australia wide.
However, if you’re rural and want to look at setting up the machine yourself, we have videos and guides to assist
you with the installation process.

